Wczytuję dane...
Jak wykonać tynki zewnętrzne – nakładane wałkiem

Prędzej czy później podczas budowy lub remontu domu stajemy przed potrzebą pokrycia elewacji budynku tynkiem zewnętrznym. Musimy wtedy brać pod uwagę zarówno koszt materiału, oraz co nie mniej istotne, koszt wykonania takiego pokrycia na elewacji. Profesjonalne położenie klasycznego tynku strukturalnego np. typu baranek nie jest jednak niestety małym wydatkiem. Firmy wykonawcze każą sobie słono płacić za jego położenie. Stawki minimalne tzw. robocizny oscylują wokół 15-20zł za m2, a często są również o wiele wyższe. Przy średniej wielkości elewacji o powierzchni np. 250m2 generuje to koszt robocizny na średnim poziomie ok. 5000 zł. Doliczając do tego równie kosztowny materiał koszty ponownie znacząco wzrastają.

 

Jaka jest alternatywa ?

 

Jako alternatywne pokrycie elewacji można z powodzeniem zastosować odpowiednie, zewnętrzne farby i masy strukturalne z zawartością kwarcu. Dostępne są w różnych grubościach struktur, od bardzo drobnych np. JOKER BUCCIATO (efekt matowy, drobnoziarnisty), GIOLLI LUX (efekt w połysku, drobnoziarnisty), do grubych np. BUCCIATO ACRILICO (efekt matowy, gruboziarnisty). Koszt wymienionych materiałów jest często dużo niższy niż najtańszego tynku elewacyjnego, więc już na etapie zakupu materiału pojawiają się pierwsze znaczące oszczędności.

   

Joker Bucciato - czerwonyKolejną bardzo ważną sprawą jest łatwość aplikacji w/w produktów. Jest na tyle prosta, że można ją wykonać samodzielnie oszczędzając średnio 50% kosztów całej inwestycji w porównaniu do opcji z pokryciem elewacji klasycznym tynkiem przez profesjonalną firmę wykonawczą. Nawet w przypadku w którym jednak zdecydujemy się aplikację powierzyć fachowcom, stawka za wykonanie tego rodzaju pokrycia będzie również ok. 50% niższa niższa w przypadku tynku klasycznego i powinna oscylować wokół kwoty ok. 10zł za m2.

  

Reasumując, decydując się na alternatywne dla tynku elewacyjnego pokrycie fasady za pomocą zewnętrznych farb i mas strukturalnych z zawartością kwarcu (JOKER BUCCIATO, GIOLLI LUX lub BUCCIATO ACRILICO, możemy poczynić znaczące oszczędności zarówno przy zakupie materiału jak i kosztach robocizny uzyskując w ten sposób równie atrakcyjną, strukturalną powłokę, oferującą taką samą lub nawet wyższą trwałość jak w przypadku tynków klasycznych.

 

Jak nakładać „tynk” fasadowy wałkiem ?

 

KROK 1: ZAGRUNTUJ POWIERZCHNIĘ GRUNTEM – ACRILFIX

 

KROK 2: NAKŁADAJ PRODUKT RÓWNOMIERNIE NA WYBRANĄ POWIERZCHNIĘ ZA POMOCĄ ZWYKŁEGO WAŁKA MALARSKIEGO;

  Wałek do struktur

Uwaga ! Przy nierównych powierzchniach wskazane jest wykonanie aplikacji w 2 warstwach: pierwsza produktem z dodatkiem 15-25% wody zwykłym wałkiem tak aby stworzyć tło kolorystyczne dla ostatecznej warstwy i domalować wszelkie zagłębienia, druga gęstym produktem rozcieńczonym do 5% wodą na której wykonujemy docelowy wzór strukturalny).

 

KROK 3: ROZWAŁKUJ POWIERZCHNIĘ WILGOTNEGO PRODUKTU GĄBKOWYM WAŁKIEM DO STRUKTUR;

 

 

UWAGA ! WSKAZANE JEST ABY KROKI 2 i 3 WYKONYWAĆ JEDNOCZEŚNIE W ZESPOLE 2 OSOBOWYM (JEDNA OSOBA NAKŁADA PRODUKT, DRUGA NIEZWŁOCZNIE PRZEWAŁKOWUJE WILGOTNY PRODUKT WAŁKIEM STRUKTURALNYM), AŻ DO POKRYCIA CAŁEJ POWIERZCHNI.

 

Jak widać na przedstawionym powyżej opisie, proces aplikacji tego rodzaju, alternatywnych produktów jest bardzo prosty i nie powinien nastręczać trudności nawet osobom nie mającym dużego doświadczenia w branży budowlanej.

 Autor: Daniel Pietrzyk