Wczytuję dane...
Jak wykonać tynki zewnętrzne – nakładane wałkiem
Prędzej czy później podczas budowy lub remontu domu stajemy przed potrzebą pokrycia elewacji budynku tynkiem zewnętrznym. Musimy wtedy brać pod uwagę zarówno koszt materiału, oraz co nie mniej istotne, koszt wykonania takiego pokrycia na elewacji. Profesjonalne położenie klasycznego tynku strukturalnego np. typu baranek nie jest jednak niestety małym wydatkiem.


Alternatywą jest wykonanie tynku zewnętrznego przy wykorzystaniu produktu Joker Bucciato.


Joker Bucciato to matowa farba strukturalna, z dodatkiem kruszywa kwarcowego, pozwalająca uzyskać na elewacji efekt tzw. skóry pomarańczy. Farba ta jest odporna na warunki atmosferyczne i łatwa do położenia nawet dla amatora. Istnieje kilka metod aplikacji farby Joker Bucciato. Najłatwiejsza, to metoda wykorzystująca pacę stalową i wałek strukturalny.

 

Joker Bucciato - czerwonyEtapy nakładania farby:

1. Odpowiednio przygotowane podłoże gruntujemy gruntem ACRILFIX

2. Po wyschnięciu gruntu nakładamy za pomocą pacy stalowej warstwę farby JOKER BUCCIATO. Warstwę farby nakładamy na grubość ziarna lub nieco większą niż grubość ziarna. Joker Bucciato jest na tyle gęsty, że nie będzie ściekał z pacy.

3. Mokry materiał przewałkowujemy GĄBKOWYM WAŁKIEM DO STRUKTUR tak aby uniknąć pozostawiania śladów wałka i ewentualnych łączeń pomiędzy kolejnymi porcjami materiału. Najlepiej przewałkowywać powierzchnię metodą góra-dół i lewo-prawo. Staramy się nie dociskać mocno wałka do powierzchni, aby nie przetrzeć się do podłoża.

4. Po uzyskaniu jednorodnej powierzchni pozostawiamy całość do wyschnięcia. Po wyschnięciu otrzymujemy trwałą, odporną na warunki atmosferyczne powierzchnię

UWAGA 1 : Wykonanie powłoki będzie znacznie ułatwione gdy będziemy pracować w dwie osoby. Jedna będzie nakładała materiał na ścianę, druga będzie przewałkowywała powierzchnię wałkiem strukturalnym.


UWAGA 2 : Jeżeli obawiamy się, że jedna warstwa farby Joker Bucciato nie pokryje powierzchni ( bo jest np. nierówna, lub będziemy zbyt mocno dociskać wałek do podłoża ) to możemy przed aplikacją Farby Joker Bucciato a po zagruntowaniu podłoża gruntem akrylowym Acrilfix, zastosować dodatkową warstwę farby Joker Liscio lub rozcieńczonej o 20-25 procent farby Joker Bucciato w tym samym kolorze co warstwa wierzchnia. Dodatkową warstwę nakładamy zwykłym wałkiem malarskim. W typowych zastosowaniach dodatkowa warstwa nie jest konieczna !
 
Alternatywna metoda aplikacji farby Joker Bucciato
W tej metodzie użyjemy standardowego wałka malarskiego i wałka strukturalnego.


Etapy nakładania farby:
 
1. Podobnie jak w poprzedniej metodzie podłoże gruntujemy gruntem akrylowym Acrilfix.


2. Po jego wyschnięciu nakładamy warstwę farby Joker Bucciato za pomocą zwykłego wałka malarskiego.


3. Mokry materiał przewałkowujemy wałkiem strukturalnym tak aby uniknąć pozostawiania śladów wałka i ewentualnych łączeń pomiędzy kolejnymi porcjami materiału. Najlepiej przewałkowywać powierzchnię metodą góra-dół i lewo-prawo. Starami się nie dociskać mocno wałka do powierzchni, aby nie przetrzeć się do podłoża.


4. Gdy uzyskamy jednorodną powierzchnię pozostawiamy ją do wyschnięcia.


Tak jak w poprzedniej metodzie praca w zespole dwuosobowym ułatwi wykonanie powłoki. Również i w tym przypadku możemy zastosować dodatkową warstwę farby Joker Liscio lub rozcieńczonej farby Joker Bucciato w takim samym kolorze jak warstwy nawierzchniowa. Farbę Joker Bucciato można rozcieńczyć dodatkiem do 5% wody. Większe rozcieńczenie jest możliwe ale może spowodować tworzenie drobniejszej struktury.

 Autor: TR