Wczytuję dane...
Jak wybrać farbę do pokoju dziecka

Wbrew pozorom wybór rodzaju farb i kolorów przy urządzaniu pokojów dziecięcych nie jest wcale prosty i oczywisty. Wiele zależy od wieku dziecka jak i od jego pasji i upodobań.

Innymi zasadami rządzą się  aranżacje pokojów dla niemowlaków i dzieci małych (do 3 lat), a innymi dzieci starszych i nastolatków. Poniżej postaramy się przybliżyć te zasady z podziałem na poszczególne grupy wiekowe.

1. Pokój dla niemowlaka i dzieci do 3-4 lat.

Często, jeszcze zanim pojawi się upragniony potomek zaczynamy planować wystrój i aranżację pokoju dziecięcego.  Myślimy głównie o wyborze niezbędnego wyposażenia i mebli, mniej skupiamy się na doborze odpowiednich farb, które będą tworzyć przyjazną dla dziecka atmosferę. Wybierając farby do pokoju dziecięcego trzeba dokładnie zapoznać się z ich składem.Pokój małego dziecka

Należy wybierać wyłącznie farby nietoksyczne, wodorozcieńczalne, niealergizujące i opatrzone odpowiednimi certyfikatami europejskimi. Szczególnie godna polecenia jest ekologiczna i hypoalergiczna farba włoskiej firmy Colorificio Giolli - PERFECTA ZERO V.O.C. Produkt posiada certyfikat ICQ (Instituto Certificazione Qualita) oraz Instituto Giordano przyznawane wyłącznie produktom spełniającym najbardziej restrykcyjne normy zawartości związków chemicznych uznawanych za szkodliwe. Można ją barwić  na wiele niepowtarzalnych kolorów. Tworzy delikatną w dotyku, satynową powłokę, łatwą do utrzymania w czystości poprzez odporność na zmywanie i ścieranie na mokro.

Kiedy wybór farby mamy za sobą, trzeba zastanowić się nad odpowiednim doborem kolorów. Naprawdę nie warto przesadzać  z cukierkowym wnętrzem , które wystrojem znacząco odbiegać będzie od reszty mieszkania lub domu. Dziecko najlepiej będzie się  czuło w naturalnym  dla reszty domowników środowisku kolorystycznym. Najlepiej wybierać barwy z palety pastelowych kolorów o jasnych, stonowanych odcieniach. Takie zestawienie kolorystyczne wyciszy  dziecko i ułatwi mu zasypianie. Można ewentualnie dla urozmaicenia powierzchnie ścian i sufitu dodatkowo ozdobić delikatnymi i subtelnymi wzorkami dostępnymi w formie szablonów lub naklejek.  Zbyt jaskrawe kolory mogą pobudzać i męczyć dziecko źle wpływając na jego delikatny jeszcze zmysł wzroku i układ nerwowy.


2. Pokój dla przedszkolaka.

W pierwszym opisanym przypadku , z wiadomych względów to my podejmowaliśmy wszystkie decyzje z wiązane z pokojem malucha. Kiedy mamy do czynienia z dzieckiem w wieku przedszkolnym warto brać już pod uwagę jego zdanie, pozwalać mu w ograniczonym zakresie na dokonywanie wyborów  oraz na kształtowanie przestrzeni wg. jego upodobań i zainteresowań.Pokój dla przedszkolaka Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chodzi o dobór rodzaju farb, nadal należy trzymać się wytycznych zwartych opisie dotyczącym wyboru farb do pokoju malucha. Czyli należy wybierać wyłącznie farby nietoksyczne, wodorozcieńczalne, niealergizujące i opatrzone odpowiednimi certyfikatami europejskimi. Ponieważ wymieniona wcześniej ekologiczna i hypoalergiczna farba – PERFECTA ZERO V.O.C. jest produktem wszechstronnym i uniwersalnym, doskonale sprawdzi się również w pokoju przedszkolaka. Co do wyboru kolorów, tu również najlepiej sprawdzą się barwy pastelowe o stonowanych odcieniach. Pozwolą one dziecku na wyciszenie się po chwilach intensywnej zabawy czy też w porze snu.

3. Pokój dla ucznia.

O zdrowie dziecka należy dbać na każdym etapie jego rozwoju.Pokój szkolniaka Dlatego również w przypadku starszych dzieci i młodzieży przy wyborze rodzaju farb należy kontynuować „przygodę” z farbami ekologicznymi i hypoalergicznymi np.:  PERFECTA ZERO V.O.C. Taki wybór zagwarantuje nam, że środowisko w którym przebywać będą nasze dzieci będzie zdrowe i przyjazne.

Jeśli chodzi o wybór kolorów, no cóż...tutaj wiele zależy od nas samych, możemy nadal próbować kontrolować i wpływać na wybory młodego człowieka w zakresie kolorystyki lub dać mu wolną rękę i liczyć, że nie będziemy tego żałować.  Generalnie jednak kolorystyka powinna być dobrana w taki sposób, aby nie rozpraszała dziecka podczas nauki, a także nie działała pobudzająco, zwłaszcza kiedy dziecko wchodzi w trudny dla jego psychiki okres dojrzewania.

Autor artykułu: Daniel Pietrzyk