Farby oparte na wapnie gaszonym są znane i używane od tysięcy lat. Zazwyczaj wykorzystywane były do zastosowań zewnętrznych, ale używano ich również wewnątrz budynków, zwłaszcza w miejscach gdzie istniała potrzeba użycia produktów o właściwościach antybakteryjnych.
Zalety farb wapiennych takie jak: paroprzepuszczalność, właściwości antybakteryjne, receptura oparta głównie na składnikach pochodzenia naturalnego, trwałość (przy zastosowaniu odpowiedniej technologii) w połączeniu ze współczesnymi ulepszeniami, spowodowały, że farby te przeżywają obecnie swój renesans i są chętnie używane nie tylko do renowacji zabytków, ale również w nowoczesnych budynkach, których użytkownikom zależy na stosowaniu produktów ekologicznych.
Przykład renowacji zabytkowego kościółka we włoskiej miejscowości Volvera (okolice Turynu) za pomocą farby wapiennej Giolli - Liscio Alla Calce.
Przed renowacją górnej części Po renowacji górnej części
Farba wapienna oprócz spoiwa w postaci wapna gaszonego zawiera również dodatkowe składniki, które wpływają na jej właściwości. Dawniej były to najczęściej materiały pochodzenia naturalnego charakterystyczne dla regionu w którym produkowano farbę. W czasach współczesnych stosuje się dodatki, które zwiększają odporność farby na warunki atmosferyczne i poprawiają jej właściwości mechaniczne, przy jednoczesnym zachowaniu zalet tradycyjnych farb wapiennych. Przykładem tak zmodyfikowanej farby jest produkt Giolli Liscio Alla Calce.
Jak już wcześniej wspomniano, farba wapienna może być stosowana zarówno we wnętrzach jak i na fasadach. Przy stosowaniu na fasadach, należy pamiętać, że utwardzenie tego rodzaju farb następuje na drodze karbonizacji, który to proces charakteryzuje się powolnością. Z tego powodu w początkowym okresie, należy chronić elewację przed wpływem wysokiej i niskiej temperatury oraz przed deszczem. Należy podkreślić, że współczesne farby wapienne nie są już tak wrażliwe na wpływ warunków atmosferycznych i zanieczyszczenia powietrza jak ich tradycyjne odpowiedniki, lecz nadal są mniej odporne niż współczesne farby fasadowe dobrej jakości. Farba wapienna zachowuje się dobrze na takich podłożach jak tynki wapienne, cementowo-wapienne, cementowe oraz cegle, kamieniu itp. Przy stosowaniu farby wapiennej w pomieszczeniach należy pamiętać, że nie jest on kompatybilna z niektórymi podłożami takimi jak: tynki gipsowe, płyta k-g, powierzchnie uprzednio pomalowane innymi rodzajami farb. Trzeba również pamiętać, że farba wapienna powinna schnąć powoli. Podobnie jak przy malowaniu elewacji, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, może wpłynąć negatywnie na proces schnięcia. Przy wyborze koloru należy pamiętać, ze do barwienia tego rodzaju farb zlecane są pigmenty mineralne, gdyż wielu pigmentów syntetycznych nie można stosować do barwienia produktów zawierających wapno. W związku z tym liczba dostępnych kolorów zazwyczaj jest ograniczona. Przy ewentualnym przemalowywaniu powierzchni uprzednio pokrytej farbą wapienną, farbą innego rodzaju, należy wcześniej usunąć mechanicznie warstwę farby wapiennej.
Informacje o farbie wapiennej Giolli Liscio Alla Calce dostępne są pod poniższym linkiem:
http://modern-decor.pl/farba-wapienna-20kg
Autor artykułu: TR