Wczytuję dane...
Trawertyn - czym jest i jak go wykonać

Na wstępie należy rozróżnić dwa różne materiały często określane określeniem - trawertyn:

Trawertyn – porowata skała osadowa, odmiana martwicy wapiennej w której skład wchodzą w głównej mierze kalcyt i aragonit, zwykle koloru białego z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonego. Występuje również w Polsce w okolicach Krzeszowic, Krakowa, w Tatrach i na Podhalu. Jest to ekskluzywny i kosztowny ozdobny materiał wykończeniowy do wnętrz używany w budownictwie. Był znany jako alabaster egipski i wykorzystywany już w starożytnym Egipcie głównie do wyrobu waz i posągów. Trawertyn-wzór ze szczotki

Trawertyn – tynk dekoracyjny, to ekskluzywny materiał wykończeniowy oparty na bazie naturalnych spoiw wapiennych i proszku marmurowego stosowany zarówno we wnętrzach pomieszczeń jak i na zewnątrz, najczęściej do dekoracji: ścian, sufitów, obudów kominków, kolumn itp. Ze względu na odporność takiej powłoki na grzyby i pleśnie, a także na jej zdolność dyfuzji wilgoci z podłoża może być wykorzystywana w kuchniach, łazienkach. Powłoki nim wykonane skutecznie imitują naturalny trawertyn wraz z jego oryginalną strukturą czyli ubytkami i wżerami. Materiał ten składa się najczęściej z naturalnych spoiw wapiennych, kruszyw marmurowych i dolomitów. Po wykonaniu powłoki zabezpiecza się ją specjalnym woskiem lub dedykowanym lakierem. Do zabezpieczenia powłok znajdujących się na zewnątrz stosuje się odpowiedni środek impregnujący , których chroni je przed niekorzystnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W niniejszym instruktażu skupimy się właśnie na trawertynie w formie tynku dekoracyjnego.

Jak  prawidłowo wykonać pokrycie z trawertynu?

UWAGA! Niniejszy instruktaż został sporządzony na przykładzie trawertynu włoskiej firmy Colorificio GIOLLI tzw. trawertynu mokrego (gotowego do użycia) - TRAVERTINO . Ze względu na mnogość różnych dostępnych na rynku produktów, przedstawione informacje mogą odbiegać od zalecanych przez danego producenta sposobów aplikacji. Przed przystąpieniem do pracy prosimy o zapoznanie się z kartą techniczną danego produktu udostępnioną przez producenta i dostosowania przedstawionej instrukcji do zaleceń producenta. 

 

OBEJRZYJ KRÓTKI FILM INSTRUKTAŻOWY 

 

Trawertyn - film instruktażowy

 

Niezbędne materiały i narzędzia do wykonania pokrycia z trawertynu:

  • GIOLLI - FONDO  R (podkład gruntujący pod tynk dekoracyjny z piaskiem kwarcowym - w ilości adekwatnej do pokrywanej powierzchni);
  • GIOLLI - TRAVERTINO tynk dekoracyjny – trawertyn ( w ilości adekwatnej do pokrywanej powierzchni);
  • GIOLLI - IL DUCALE przecierka do trawertynu + odpowiedni pigment ( w ilości adekwatnej do pokrywanej powierzchni);
  • narzędzia i materiały: folia malarska, taśma malarska, pędzel, paca wenecka, wałek, 2 gąbki.

ETAP 1: Zabezpieczenie powierzchni i elementów stałych.

Przed przystąpieniem do przygotowania powierzchni, należy zabezpieczyć folią i taśmą malarską miejsca sąsiadujące z powierzchnią na którą będziemy docelowo aplikować trawertyn. Wszystkie elementy które znajdują się na wybranej powierzchni i dają się zdemontować, demontujemy. Te których nie możemy usunąć oklejamy taśmą malarską w taki sposób aby zostawić ok. 1 mm luzu na warstwę trawertynu.


ETAP 2: Przygotowanie powierzchni.

Przeznaczoną do aplikacji trawertynu powierzchnię malujemy za pomocą wałka, rozcieńczonym o 35-40% wodą gruntem z zawartością piasku kwarcowego - FONDO PER DECORATIVI RUDIVO.


ETAP 3: Przygotowanie tynku dekoracyjnego – trawertynu.

Przed przystąpieniem do nakładania gotowy do użycia trawertyn należy przemieszać mieszadłem tak żeby "rozluźnić" masę w wiaderku.

ETAP 4: Nakładanie trawertynu.

Trawertyn w zależności od wzoru jaki chcemy uzyskać nakładamy w jednej lub w dwóch warstwach. Nakładamy go pacą wenecką, cienką warstwą (na grubość ziarna) i delikatnie wygładzamy tak żeby usunąć wszelkie niedoskonałości. Jeśli trawertyn nakładany jest  w jednej warstwie wykonujemy pożądany wzór (np. za pomocą specjalnej szczotki), ponownie lekko wygładzamy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Jeśli jest aplikowany w dwóch warstwach, pierwszą nakładamy "na gładko" i pozostawiamy wyschnięcia. Następnie nakładamy drugą warstwę i na niej wykonujemy wzór. Trawertyn-wzór drapany

ETAP 5: Przygotowanie do barwienia.

Całkowicie wyschniętą powierzchnię trawertynu pokrywamy gruntem ACRIL FIX rozcieńczonym z wodą. Można go dodatkowo podbarwić odrobiną przecierki dekoracyjnej, którą będziemy później barwić trawertyn, łatwiej będzie wtedy zauważyć gdzie już powierzchnia została zagruntowana a gdzie jeszcze nie. Trzeba bardzo uważać, żeby nie pozostawić żadnych zacieków z gruntu na powierzchni trawertynu.


ETAP 6: Barwienie trawertynu.

Trawertyn barwimy za pomocą przecierki dekoracyjnej GIOLLI -  IL DUCALE wybarwionej wcześniej na wybrany kolor. Nierozcieńczonym produktem przecieramy wykonane wżery, a mocno rozcieńczonym z wodą resztę powierzchni. Barwienie wykonujemy za pomocą gąbki.  Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy wybarwione na ciemny, głęboki kolor wżery w trawertynie, a reszta powierzchni pozostanie wybarwiona bardzo delikatnie.

Autor artykułu: Daniel Pietrzyk