Na wstępie należy rozróżnić dwa różne materiały często określane określeniem - trawertyn:
Trawertyn – porowata skała osadowa, odmiana martwicy wapiennej w której skład wchodzą w głównej mierze kalcyt i aragonit, zwykle koloru białego z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonego. Występuje również w Polsce w okolicach Krzeszowic, Krakowa, w Tatrach i na Podhalu. Jest to ekskluzywny i kosztowny ozdobny materiał wykończeniowy do wnętrz używany w budownictwie. Był znany jako alabaster egipski i wykorzystywany już w starożytnym Egipcie głównie do wyrobu waz i posągów.
Trawertyn – tynk dekoracyjny, to ekskluzywny materiał wykończeniowy oparty na bazie naturalnych spoiw wapiennych i proszku marmurowego stosowany zarówno we wnętrzach pomieszczeń jak i na zewnątrz, najczęściej do dekoracji: ścian, sufitów, obudów kominków, kolumn itp. Ze względu na odporność takiej powłoki na grzyby i pleśnie, a także na jej zdolność dyfuzji wilgoci z podłoża może być wykorzystywana w kuchniach, łazienkach. Powłoki nim wykonane skutecznie imitują naturalny trawertyn wraz z jego oryginalną strukturą czyli ubytkami i wżerami. Materiał ten składa się najczęściej z naturalnych spoiw wapiennych, kruszyw marmurowych i dolomitów. Po wykonaniu powłoki zabezpiecza się ją specjalnym woskiem lub dedykowanym lakierem. Do zabezpieczenia powłok znajdujących się na zewnątrz stosuje się odpowiedni środek impregnujący , których chroni je przed niekorzystnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W niniejszym instruktażu skupimy się właśnie na trawertynie w formie tynku dekoracyjnego.
Jak prawidłowo wykonać pokrycie z trawertynu?
UWAGA! Niniejszy instruktaż został sporządzony na przykładzie trawertynu włoskiej firmy Colorificio GIOLLI tzw. trawertynu mokrego (gotowego do użycia) - TRAVERTINO . Ze względu na mnogość różnych dostępnych na rynku produktów, przedstawione informacje mogą odbiegać od zalecanych przez danego producenta sposobów aplikacji. Przed przystąpieniem do pracy prosimy o zapoznanie się z kartą techniczną danego produktu udostępnioną przez producenta i dostosowania przedstawionej instrukcji do zaleceń producenta.
OBEJRZYJ KRÓTKI FILM INSTRUKTAŻOWY
Niezbędne materiały i narzędzia do wykonania pokrycia z trawertynu:
- GIOLLI - FONDO R (podkład gruntujący pod tynk dekoracyjny z piaskiem kwarcowym - w ilości adekwatnej do pokrywanej powierzchni);
- GIOLLI - TRAVERTINO tynk dekoracyjny – trawertyn ( w ilości adekwatnej do pokrywanej powierzchni);
- GIOLLI - IL DUCALE przecierka do trawertynu + odpowiedni pigment ( w ilości adekwatnej do pokrywanej powierzchni);
- narzędzia i materiały: folia malarska, taśma malarska, pędzel, paca wenecka, wałek, 2 gąbki.
ETAP 1: Zabezpieczenie powierzchni i elementów stałych.
Przed przystąpieniem do przygotowania powierzchni, należy zabezpieczyć folią i taśmą malarską miejsca sąsiadujące z powierzchnią na którą będziemy docelowo aplikować trawertyn. Wszystkie elementy które znajdują się na wybranej powierzchni i dają się zdemontować, demontujemy. Te których nie możemy usunąć oklejamy taśmą malarską w taki sposób aby zostawić ok. 1 mm luzu na warstwę trawertynu.
ETAP 2: Przygotowanie powierzchni.
Przeznaczoną do aplikacji trawertynu powierzchnię malujemy za pomocą wałka, rozcieńczonym o 35-40% wodą gruntem z zawartością piasku kwarcowego - FONDO PER DECORATIVI RUDIVO.
ETAP 3: Przygotowanie tynku dekoracyjnego – trawertynu.
Przed przystąpieniem do nakładania gotowy do użycia trawertyn należy przemieszać mieszadłem tak żeby "rozluźnić" masę w wiaderku.
ETAP 4: Nakładanie trawertynu.
Trawertyn w zależności od wzoru jaki chcemy uzyskać nakładamy w jednej lub w dwóch warstwach. Nakładamy go pacą wenecką, cienką warstwą (na grubość ziarna) i delikatnie wygładzamy tak żeby usunąć wszelkie niedoskonałości. Jeśli trawertyn nakładany jest w jednej warstwie wykonujemy pożądany wzór (np. za pomocą specjalnej szczotki), ponownie lekko wygładzamy i pozostawiamy do wyschnięcia.
Jeśli jest aplikowany w dwóch warstwach, pierwszą nakładamy "na gładko" i pozostawiamy wyschnięcia. Następnie nakładamy drugą warstwę i na niej wykonujemy wzór.
ETAP 5: Przygotowanie do barwienia.
Całkowicie wyschniętą powierzchnię trawertynu pokrywamy gruntem ACRIL FIX rozcieńczonym z wodą. Można go dodatkowo podbarwić odrobiną przecierki dekoracyjnej, którą będziemy później barwić trawertyn, łatwiej będzie wtedy zauważyć gdzie już powierzchnia została zagruntowana a gdzie jeszcze nie. Trzeba bardzo uważać, żeby nie pozostawić żadnych zacieków z gruntu na powierzchni trawertynu.
ETAP 6: Barwienie trawertynu.
Trawertyn barwimy za pomocą przecierki dekoracyjnej GIOLLI - IL DUCALE wybarwionej wcześniej na wybrany kolor. Nierozcieńczonym produktem przecieramy wykonane wżery, a mocno rozcieńczonym z wodą resztę powierzchni. Barwienie wykonujemy za pomocą gąbki. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy wybarwione na ciemny, głęboki kolor wżery w trawertynie, a reszta powierzchni pozostanie wybarwiona bardzo delikatnie.
Autor artykułu: Daniel Pietrzyk