Wczytuję dane...
Glinka wenecka - czym jest i jak ją wykonać

Co to jest glinka wenecka ?

 

Glinka wenecka jest dekoracyjnym materiałem wykończeniowym do wnętrz pozwalającym uzyskać na pokrywanych nim powierzchniach efekt imitujący tynk z charakterystycznymi przetarciami. Białe granulki zawarte w glince weneckiej podczas przecierania powierzchni plastikową packą, pozwalają uzyskać w/w drobne przetarcia dające ostatecznie efekt starego tynku. Dodatkowo odpowiednio rozprowadzając materiał możemy uzyskiwać różne stopnie nasycenia kolorem oraz bardziej lub mniej intensywne przejścia tonalne. W efekcie końcowym uzyskujemy oryginalną wizualnie powłokę odporną na ścieranie i zmywanie na mokro która świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nawet takim które narażone jest na bardzo duże natężenie ruchu. Dodatkową zaletą glinki weneckiej jest to, że doskonale maskuje drobne nierówności na powierzchni na której jest położona.

Glinka wenecka na klatce schodowej

 

Jak wykonać pokrycie z glinki weneckiej ?

UWAGA ! Niniejszy instruktaż został sporządzony na przykładzie zastosowania systemu dekoracyjnego firmy Colorificio GIOLLI. o nazwie handlowej I DECORI DEL MONTEFELTRO. W przypadku stosowania innych systemów, przedstawione informacje mogą odbiegać od zalecanych przez danego producenta sposobów aplikacji.

Niezbędne materiały i narzędzia do wykonania stiuku:

GIOLLI PAINT (farba do wykonania warstwy podkładowej w kolorze korespondujacym z kolorem glinki weneckiej);

GIOLLI - I DECORI DEL MONTEFELTRO (masa do wykonania glinki weneckiej w ilości odpowiedniej do pokrywanej powierzchni);

Narzędzia i materiały: folia malarska, taśma malarska, pędzel, paca plastikowa. 

   

 

 

  

  

 

  

OBEJRZYJ KRÓTKI FILM INSTRUKTAŻOWY 

 

Glinka wenecka - film instruktażowy

  

Poniżej przedstawimy dwie alternatywne metody wykonania glinki weneckiej które dają nieco różne efekty dekoracyjne. Niezależnie od wybranej metody aplikacji, w obu przypadkach wymagania odnośnie przygotowania powierzchni są takie same i polegają na: 

  

ETAP 1: Zabezpieczenie powierzchni i elementów stałych.

Przed przystąpieniem do gruntowania i nakładania warstwy podkładowej, należy zabezpieczyć folią i taśmą malarską miejsca sąsiadujące z powierzchnią na którą będziemy aplikować grunt i farbę podkładową a docelowo glinkę wenecką. Wszystkie elementy które znajdują się na wybranej powierzchni i dają się zdemontować, demontujemy. Te których nie możemy usunąć oklejamy taśmą malarską w taki sposób aby zostawić ok. 1 mm luzu na warstwę glinki weneckiej.

 
ETAP 2: Przygotowanie powierzchni.

Podstawową i bardzo istotną sprawą przed przystąpieniem do nakładania glinki weneckiej, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni na którą będziemy ją aplikować. Powierzchnia ta powinna być sucha, zwarta i równa. Dodatkowo wcześniej powinna zostać pokryta odpowiednim gruntem akrylowym np. GIOLLI - ACRIL FIX. Po całkowitym wyschnięciu gruntu (czas schnięcia wg. instrukcji producenta), możemy przystąpić do kolejnych etapów nakładania glinki weneckiej.

  

Klasyczna metoda wykonania glinki weneckiej (A) (która pozwala uzyskać tradycyjnie wyglądającą, cieniowaną powierzchnię z białymi wtrąceniami):

 Glinka wenecka - cieniowana

 

ETAP 3A: Przygotowanie tła kolorystycznego.

Przygotowaną powierzchnię pokrywamy białym lub delikatnie zabarwionym na kolor korespondujący z kolorem glinki weneckiej podkładem. Używamy do tego celu podkładu Fondo L lub Fondo R lub dobrej jakości farby takiej jak np. Giolli Serie Oro ( zastosowanie podkładu z piaskiem kwarcowym Fondo R spowoduje, ze uzyskana powłoka dekoracyjna będzie nieco bardziej szorstka i o nieco niższym stopniu połysku ).

 

 

ETAP 4A: Przygotowanie farby dekoracyjnej – glinki weneckiej.

Po otwarciu opakowania z glinką wenecką i jej zabarwieniu na jeden z dostępnych kolorów ( katalog 120 standardowych kolorów dostępny jest tutaj ) całość powinna być ręcznie, dokładnie wymieszana aż do uzyskania jednorodnej kolorystycznie masy (Uwaga ! Mieszać wyłącznie ręcznie !). Po tej operacji można przystąpić do nakładania przygotowanego produktu na wybraną powierzchnię.

 

 

ETAP 5A: Nakładanie glinki weneckiej.

Glinkę nakładamy na przygotowaną wcześniej powierzchnię za pomocą pędzla metodą „na krzyż” poczynając od narożników i innych trudniej dostępnych miejsc, a następnie na całej powierzchni. Końcowy efekt uzyskuje się poprzez przetarcie nałożonej glinki (po jej wstępnym przeschnięciu) plastikową pacą. Ten etap wymaga szczególnej uwagi. Ze względu na różne warunki temperaturowe i wilgotnościowe nie można precyzyjnie określić dokładnego czasu jaki powinien upłynąć od nałożenia glinki do jej przetarcia plastikową pacą. Zazwyczaj jest to od 30-40 minut. Właściwym momentem do wykonania przetarcia jest chwila gdy powierzchnia pokryta glinką jest już praktycznie sucha w dotyku a niewielkie grudki zawarte w nakładanej wcześniej masie na pokrywanej nią powierzchni są jeszcze lekko wilgotne. Należy pamiętać, że końcowy efekt zależy w dużym stopniu od osoby która nakłada glinkę, dlatego zaleca się aby całość pracy była wykonana przez przez tą samą osobę w celu osiągnięcia jednorodnej powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni uzyskujemy trwały i odporny mechanicznie efekt dekoracyjny.

 

 

Alternatywna metoda wykonania glinki weneckiej (B) ( w której uzyskujemy jednorodną kolorystycznie powierzchnię z białymi wtrąceniami ):

 

Glinka wenecka - jednolity kolor podkładu 

 

W tej metodzie jednorodne tło kolorystyczne uzyskujemy poprzez aplikację białej, nie barwionej ( transparentnej ) glinki weneckiej na tło zabarwione we wcześniej wybranym kolorze. W związku z tym kolejne etapy nakładania produktu wyglądają następująco:

 

ETAP 3B: Przygotowanie tła kolorystycznego.

Uprzednio przygotowaną powierzchnię pokrywamy podkładem zabarwionym na wcześniej wybrany kolor. Używamy do tego takich samych produktów jak w przypadku wykonywania klasycznej wersji glinki weneckiej. Dostępnych jest kilka tysięcy kolorów ( NCS - ponad 1800, My Home – ponad 800, RAL -180 i wiele innych ).Ze względu na koszt barwienia, w przypadku wyboru intensywnego koloru tła sugerujemy wybór farby Giolli Serie Oro.

 

 

ETAP 4B: Przygotowanie glinki weneckiej.

Po otwarciu opakowania glinki weneckiej zawartość mieszamy. Ponieważ glinka wenecka w tej metodzie nie jest barwiona, proces ten nie musi być długi bo nie ma potrzeby uzyskiwania jednorodnej kolorystycznie masy.

 

  

ETAP 5B: Nakładanie glinki weneckiej.

W tej metodzie nakładanie produktu wygląda dokładnie tak samo jak w klasycznej metodzie wykonania glinki weneckiej. Zaczynamy więc od nałożenia glinki za pomocą metody „na krzyż” a następnie przecieramy w odpowiednim momencie ( gdy tło jest praktycznie suche a białe wtrącenia jeszcze wilgotne ) za pomocą plastikowej packi i czekamy do całkowitego wyschnięcia. Po całkowitym wyschnięciu otrzymujemy trwałą i odporną powłokę dekoracyjną.

  

Uwaga: W przeciwieństwie do wielu dostępnych na rynku produktów, glinka wenecka firmy Giolli nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Prawidłowo wykonana powłoka jest bardzo trwała i odporna na zmywanie.

 

Opisane metody aplikacji nie wyczerpują szerokiej gamy różnorodnych efektów możliwych do uzyskania za pomocą I DECORI DEL MONTEFELTRO. Gamę uzyskiwanych efektów można powiększyć poprzez stosowanie dodatków do glinki weneckiej takich jak np. pigmenty metaliczne ( dostępne kolory : złoty, srebrny, niebieski, zielony, czerwony i pomarańczowy ) czy brokaty ( złoty i srebrny ). Dostępna jest również wersja glinki ze złotymi wtrąceniami.

 

Glinka wenecka - złota

  

 

Autorzy artykułu: DP & TR