Wczytuję dane...
Jak dobierać kolory - sztuka aranżacjii

Coraz więcej osób zaczyna doceniać rolę jaką odgrywa właściwy dobór kolorów w szeroko pojętej architekturze, a w szczególności podczas aranżacji wnętrz. Zwiększa się nasza świadomość w tym zakresie, staramy się dobierać kolorystykę wnętrz i wyposażenia często kierując się przykładowymi aranżacjami zauważonymi w prasie kolorowej, w TV lub u znajomych. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z aranżacją i doborem kolorów, gdyż są to zasady uniwersalne, które pomogą nam w chwilach wątpliwości.

Dobór kolorów - czarny i czerwony

Generalnie rzecz ujmując są dwie podstawowe zasady zestawiania kolorów:

  • z jednej palety (monochromatyczne) – czyli wybór barw o zawartości tego samego koloru podstawowego, np. różne odcienie beżu itp.;

  • kontrastowa – czyli wybór dwóch przeciwnych kolorów, np. brąz z czerwienią;

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie kolory na pozór podobne do siebie należą do tej samej palety, tak samo jak nie wszystkie na pozór różne kolory nie są kontrastowe. Należy pamiętać, że źle dobrane kolory kontrastowe mogą działać drażniąco i powodować zmęczenie wzroku użytkowników takiego wnętrza.

Dobór kolorów - koło barw

W trakcie doboru kolorów przydatne może być tzw. koło barw, które obrazuje ich wzajemne oddziaływania na siebie. Jeżeli chcemy uzyskać monochromatyczny zestaw barw należy wybrać różne odcienie tego samego koloru. Harmonijny zestaw uzyskamy wybierając je z tych położonych w tej samej ćwiartce koła. Jeżeli pragniemy tworzyć zestawienia kontrastowe, należy wybierać barwy z przeciwległych ćwiartek koła.

Ponadto istnieje jeszcze szereg innych, pochodnych w/w zasad zestawiania kolorów, którymi również warto się kierować przy ich doborze. Najważniejszą z nich którą tutaj opiszemy jest zasada kolorów ciepłych i zimnych. Barwy ciepłe to: żółć, pomarańcz i czerwień, zimne to: niebieski, zielony i purpurowy. Barwy ciepłe nadają wnętrzom przyjazną i energetyczną atmosferę kojarzącą się ze słońcem i uczuciami ale także z niepokojem. Sprawiają także wrażenie zbliżania do siebie przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. Barwy zimne nadają wnętrzom wrażenie ciszy i spokoju, a zarazem sprawiają wrażenie że przedmioty znajdujące się we wnętrzu są od siebie bardziej oddalone.

Poza wiedzą o zestawianiu kolorów jednym z ważniejszych elementów na który należy zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrz jest światło oświetlające pomieszczenie (naturalne i sztuczne). Poszczególne kolory w inny sposób wyglądają w świetle naturalnym (słonecznym) a inaczej przy świetle sztucznym (np. lampy, żyrandole itp). Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na usytuowanie wnętrza względem słońca. W pomieszczeniach z otworami okiennymi zwróconymi południe lub wschód (mocno nasłonecznione) należy stosować barwy ciemne i nasycone, gdyż będą one wizualnie rozjaśniane i tonowane przez intensywne światło słoneczne. W przypadku pomieszczeń z oknami skierowanymi na zachód i północ przy wyborze kolorów postępujemy odwrotnie czyli wybieramy barwy jasne i mniej nasycone, gdyż w ciemnym pomieszczeniu będą wydawały się odpowiednio ciemniejsze i bardziej nasycone ze względu na niewielką ilość naturalnego światła. Dodatkowo należy pamiętać że kolory jasne powiększają optycznie niewielkie pomieszczenia, a ciemne pozwalają na stworzenie atmosfery intymności.

Dobór kolorów - odcienie

Poza samymi kolorami dla ich późniejszego odbioru istotna jest również faktura powierzchni na której stosujemy dany kolor , a także własności samej farby (np. stopień połysku). Każdy kolor niezależnie do barwy na powierzchni porowatej będzie wydawał się ciemniejszy i mniej nasycony niż jest w rzeczywistości, dlatego jeżeli będziemy musieli pokryć taką właśnie powierzchnię najlepiej wybierać barwy o stopień jaśniejsze od efektu docelowego jaki chcemy uzyskać. Malując powierzchnie gładkie postępujemy odwrotnie. Ponad to w zależności od stopnia połysku stosowanej farby, w przypadku matowej kolor wizualnie będzie wydawał się cieplejszy natomiast przy jej wysokim stopniu połysku - chłodniejszy.

Dodatkowo poza budowaniem atmosfery, odpowiednim doborem kolorów i ich usytuowaniem względem siebie na poszczególnych powierzchniach można sprawić że wizualnie zmieni się proporcja pomieszczenia. W przypadku sufitu, jeżeli chcemy go optycznie podwyższyć malujemy go na biało częściowo zachodząc tym kolorem na wszystkie ściany (na ok. 10-15 cm), a jeśli obniżyć malujemy go żywym, ciemnym kolorem. W przypadku ścian w wąskim i długim pokoju, chcąc go optycznie skrócić , mniejszą ścianę pokrywamy ciemnym kolorem. Dodatkowo na wizualny odbiór wielkości i przestronności pomieszczenia wpływ ma dobór barw o odpowiedniej temperaturze o których pisaliśmy powyżej.

Mamy nadzieję, że zawarte w tym poradniku informacje będą Państwu pomocne przy pracach związanych z aranżacją swoich domów, mieszkań, ale także biur a także miejsc użyteczności publicznej.

Autor artykułu: Daniel Pietrzyk